Brunety verzus blondíny

Autor: Michal Pigula | 27.12.2011 o 10:54 | (upravené 27.12.2011 o 14:02) Karma článku: 8,24 | Prečítané:  1803x

K uverejneniu tohto blogu ma inšpirovala kamarátka, ktorá vo svojom statuse na istej "nemenovanej sociálnej sieti" (Facebooku), uviedla svoju nerozhodnosť nad zmenou farby vlasov z momentálnej blond na tmavší odtieň hnedej. Upútala ma diskusia v komentároch k jej príspevku, kde sa názory a rady veľmi líšili. Ako zástupcu drsnejšieho pohlavia mi táto téma ľahostajná nie je, aj keď si možno myslíte, že písať o nej je doslova pritiahnuté. Za vlasy.

Chcem sa venovať rozdielnym pohľadom nás, mužov, ale len na tieto dve odtieňovo odlišné skupiny. Každý muž má svoj ženský ideál. A nech nehovorí, že nemá. Mám ho aj ja. A každý muž Vám s presnosťou do dvoch sekúnd vie povedať, či bruneta, alebo blondína. Mužov, ktorí povedia, že sa im páčia ryšavky alebo špinavé blondíny (chápeme sa) naozaj nie je tak veľa, ako: Blondína. Určite blond. Blondíny sú naj. Blondína má niečo do seba. Nič by som nevymenil za blondínu. Blondíny sú krajšie. AHA! Kameň úrazu. Tri štvrtiny žien čítajúcich tieto riadky sa práve urazilo. Neprávom! Odhliadnuc od polemizovania a porovnávania vonkajšej a vnútornej krásy žien, blondíny v obľúbenosti u mužov jednoznačne (aj štatisticky) vedú. Samozrejme, že aj na toto je štatistika!

Napadlo mi len jedno vysvetlenie a bude to znieť zrejme podivne, no: My muži sme silno ovplyvnení kultúrou bábiky Barbie! Keď sa dosmejete, môžete čítať ďalej.

Ženská dokonalosť nebola pre pohľad muža nikdy nikým a ničím vymedzená. Kedysi muž dokázal ľúbiť ženu takú, akou bola. Ja verím, že sa tento prejav nestratil. No bol výrazne ovplyvnený, keďže každá mužská individualita je iná a každý muž má pri pohľade na ženu aj iné ciele. V posledných rokoch nám bol vnútený ideál krásnej ženy - plavé vlasy, veľké modré očami s dlhými mihalnicami, ružové líčka, lanie nohy a bujné poprsie. Pozerám sa na sestrinu Barbie (fakt nie moju!) a študujem ju. Vinná vo všetkých bodoch obžaloby! S týmito bábikami a ich obrazmi v reklame, na pultoch obchodov, bilboardoch, obchodných bulletinoch sa roztrhlo vrece. A zrazu každý chlap túži po žene. Od Mattela.

Prvá bábika Barbie bola vytvorená v 60. rokoch 20. storočia v oboch variáciách - ako bruneta, no oveľa populárnejšia bola práve blondína (Barbara 'Barbie' Millicent Roberts). Teraz, po 50 rokoch garantujem, že žiadny muž si pod pojmom "Barbie" nepredstaví brunetu. A možno tu nejde ani tak o vlasy. Tieto "hračky" boli vytvorené americkou maklérkou Ruth Hendlerovou pre obchodný trh v ktorom chýbala istá diverzita, keďže sa na ňom nachádzali iba bábiky bábätiek. Tak sa rozhodla tento obchodný priestor vyplniť bábikami s postavou dospelej ženy, ktorá predstavovala ideál pre dievčatká, ktoré sa s ňou hrali. Bábika Barbie predstavovala ambicióznu mladú ženu, ktorá dokáže s ľahkosťou riešiť svoje problémy a príslušenstvo, ktoré k nej bolo časom sériovo dodané iba umocňovalo predstavu PVC sveta, kde deti vytvárali pre tieto bábiky vlastné príbehy.

O vplyve vnúteného ideálu na duše žien, ktorý tieto bábiky počas detstva ukazovali, aké by ženy asi mali byť a o komplexoch, ktoré psychiku žien výrazne podkopali a podkopávajú, sa povenujem ešte v budúcnosti. No teraz sa chcem upriamiť na tento vplyv na populáciu mužov.

Koľko ľudí, toľko chutí, koľko ľudí, toľko názorov. Vďaka Bohu, že máme to právo na názor. Inak by sme už boli marketingovými spoločnosťami nútení si vyberať za priateľky a manželky iba modelky, ktoré nás mužov tak fascinujú. Teda nie všetkých. A o modelingu je to opäť na celý samostatný blog. Chcem sa dostať k pointe.

Blondínky sa záhadným vývinom stali terčom množstva vtipov a anekdôt, na ktorých sa bavia najmä muži. No keď vidia obrázok prsnatej blondíny, tečie im slinka a to či inteligentná je, alebo nie je, je posledná vec, nad ktorou sa zamýšľajú. Možno ste si všimli, že sa odosobňujem od názoru, že blondíny sú najlepšie. To preto, že mne osobne oveľa viac inklinujú brunety. Možno je to spôsobené tým, že som nimi obklopený. Alebo sa nimi obklopujem? Hm. O tom ešte porozmýšľam.

Možno už nadvihujete obočie, ale nebojte sa, práve som prišiel k rozuzleniu celého tohto brunetodínkovského fenoménu. Prišiel som na to, na čom záleží. Ženský ideál neexistuje. Muži, ak ho máte, zahoďte ho do smetí (ak je to bábika). Ženu, ktorú hľadáte na spoločnú cestu životom Vám nemôže vnútiť vonkajší svet. Obraz tej ženy je skrytý vo Vás a vy ho musíte objaviť. A v momente, keď ho (ju) spoznáte, práve farba vlasov bude to posledné, čo Vás bude zaujímať.

Pre kamarátku, ktorá ma inšpirovala k písaniu tohto blogu: Dominika, na farbe Tvojich vlasov nikomu z Tvojho okolia naozaj nezáleží. Prefarbi sa a ľudia si zvyknú. Neprefarbi sa a ľudia si zvyknú tiež. To podstatné je skryté vo vnútri. Ty to tam máš. A má to každá žena na Zemi.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?