Nová šanca č. 2012

Autor: Michal Pigula | 30.12.2011 o 10:52 | (upravené 30.12.2011 o 11:50) Karma článku: 7,24 | Prečítané:  626x

Často sa na seba hnevám za nadmerné používanie frázy "Keby bolo keby..." Veľa vecí v mojom živote nie je podľa mojich predstáv, aj keď to tak možno navonok nevyzerá. Veľké plány a veci, ktoré zlyhávajú na maličkostiach sú väčšinou príčinou mojich trápení. Je ironické, že zvyčajne sú to malichernosti, ktoré za dôležité nepovažujem. No pri situácii, ktorá vznikla keď sme sa včera vymkli z bytu a boli sme nútení ísť po náhradné kľúče a spolu s kamarátom sme prešli spolu viac ako 120 kilometrov, ma prinútilo zamyslieť sa, prečo v živote tak často prichádzajú zlyhania - veľmi filozofické.

Cvak. Bol to len zlomok sekundy, keď sme si uvedomili, že s cvaknutím kľučky sme v byte zatvorili aj naše jediné kľúče. Plánovali sme ísť do obchodu, kúpiť si večeru, vrátiť sa späť a najesť sa pri dobrom filme. Namiesto toho sme skončili blúdením po Košiciach, sedením v reggae bare, mrznutím na nočnom vzduchu a behom na posledný vlak s obavami, čo povie kamarátov otec, keď sa so sklonenou hlavou objavíme 60 kilometrov od miesta, kde by sme mali byť. Bola to dlhá noc, ale nakoniec to všetko dopadlo dobre. Nemuseli sme spať pod mostom, mali sme výdatné raňajky a cestu späť do bytu vlakom sme prežili v unavenom polospánku. No mohol to byť úplne odlišný večer a noc. Pokojnejší, veselší, uvoľnenejší - jednoducho iný.

KEBY sme si nezabuchli vo vnútri kľúče. Je až neuveriteľné, ako málo stačí k (ne)štastiu. Napadá mi to, lebo sa pozerám na lístok z dnešnej rannej cesty s dátumom splatnosti do: 31. decembra 2011. Aha, končí nám ďalší kalendárny rok. Rozmýšľam, koľko vecí by sa (ne)stalo, keby som urobil toto, či tamto. Povedal tomu to, alebo tejto takto. Je to slučkovité myslenie, ale každý človek rozmýšľa, aké by to bolo, keby...Aké by to bolo, keby v roku 2012 naozaj nastal koniec sveta? Na tomto štýle myslenia je geniálne, že sa ním dá myslieť aj dopredu a zároveň aj dozadu. Väčšinou ním však len hypotetizujeme. To je nám dosť nanič, pretože minulosť neovplyvníme a budúcnosť by sme mali skôr tvoriť, ako odhadovať. Znie to premúdrelo, ale je to moje predsavzatie do roku 2012. Aby som si dal viac záležať na maličkostiach v mojom živote, byť pozornejším a opatrne skladať veľkú skladačku z malých kúskov.

Sobotná noc bude naplnená oslavami príchodu novej šance s číslovkou 2012. Oslavy a rána po nich budú všelijaké a preto chcem vzdať úctu všetkým ľuďom, ktorý sa budú starať o ich pokojný priebeh, tak ako každý rok. Najmä zdravotníkom, ktorí sa budú starať o jedincov, ktorí pokojný priebeh (možno nechtiac) narušia. Požiarnikom, ktorí budú hasiť všetko čo príde s nadmerným používaním pyrotechniky. Policajtom, ktorí budú zápasiť s kriminálnikmi, ktorí si nedajú pokoj ani na Nový rok. Títo ľudia sú závislí na dokonalom spĺňaní maličkostí, lebo častokrát práve od týchto ľudí závisia naše životy. Nezabudnime im byť za to vďační a učme sa od tých, ktorí si svoju prácu robia poctivo. Od lepších, nie od horších.

Vám všetkým prajem, aby ste svoju novú šancu s poradovým číslom 2012 využili naplno. Aby ste sa nemuseli smutne obzerať dozadu s tým, že by to možno bolo lepšie keby...Aby ste sa tešili z každej maličkosti, ktorá sa Vám podarí. Aby ste sa necítili frustrovaní kvôli kritike, lebo niekedy je fajn, keď Vám niekto iný povie: "Keby si to skúsil urobiť takto..." Tak ako aj ja pri mojom písaní.

A to najhlavnejšie: aby ste boli zdraví, šťastní a milovaní, lebo bez toho to jednoducho nejde. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?